Saturday, July 9, 2016

Week 27 Food Storage Challenge

With all the unrest in the country, the riots the hate, and random shootings I think it is a good thing to be prepared at least you wont have to risk getting out in all the craziness. There are a lot more riots planned for this next weekend, If you live in a large city or close to one be very carful and be very aware this weekend. 

50 Pounds Wheat / Flour, Feminine Products

I don't remember the exact price of flour at Wal-Mart, but I know it was right around 9.00 for 25 pounds. So a little under 20 dollars for 50 pounds.

50 pounds of flour or wheat, if you have a grinder you can get wheat, if not get flour. White flour will last longer then wheat flour in storage. If storing in the winter and you live where it freezes a lot you can  just pour in a bucket, add a couple pieces of spearmint gum, and put the lid on. If not, if at all possible put in the freezer for a couple days, if it freezes real good for at least a few days, it will last a very long time (This kills all the larva and other creepy crawlers in the flour, I opened some flour a few months ago from 08 and it was still good). If you don't live where it freezes and can't put in the freezer you will need to put it in some Mylar bags with oxygen absorbers.  If using Mylar bags you still need to put them in buckets, this will keep varmints from trying to chew through.

Feminine Products,   Get enough for all the women of the home and if you have preteen girls get some for them.When you store these you need to have them in something to keep critters out of them. You can also make your own pads, learn how HERE. Even if you just store the stuff to make them then you will not need to worry about running out. If you are going to make your own you need to store some Flannel, thread and snaps or Velcro. You can also buy reusable online just search for Luna Pad, I know it sounds awful to use reusable but they are so much better for you.
Are you getting all the information off of the computer and getting it organized?

Have you been able to find extra kids clothes? Garage sales are the best for this, they are usually pretty inexpensive. Get a wide range of sizes for both boy's and girl's.

Put  little more into your money stash.

Add some more water.

Stay Safe.


  1. There must be flour mills near where you live. Flour sells for $14-$15 a bag where I live and has done so consistently for some years now.

    1. Holy Cow that is crazy. We do raise a lot of wheat here and do have one mill here. What part of the country are you in? I really hadn't thought there was such a price difference in different areas.
      Have a great day.

    2. I live in Illinois. I have priced the bagged flour in the local supermarkets (that carry more than 10 lbs., Walmart, and the like in an around where I live. The pricing is pretty consistent. I'm guessing that transportation cost factors into pricing the farther the delivery location is from the mill. The cheapest flour came from an LDS Bishop's warehouse(in the state) where pretty much all the staple goods can be had for less than regular retail.

    3. I do have to admit I thought the pricing at Wal-Mart was pretty much the same everywhere, that is why I use it for a price guide.
      It might be interesting to see the differences in prices in the different areas of the country.


Please feel free to leave a message or comment. Love to hear from you.